ŞARTLAR VE KOŞULLAR

TRAVEL HACKATHON 2018

 

 

Genel Bilgilendirme

 

Travel Hackathon 2018 dijital yolcu deneyimini bir üst seviyeye taşımak için 48 saat sürecek olan bir yazılım geliştirme yarışmasıdır.

 

Travel Hackathon 2018 , Türk Hava Yolları ve İGA ortaklığıyla Teknofest kapsamında organize edilmektedir.

Hackathon katılımcıları Türk Hava Yolları ve İGA tarafından sunulacak servisler ve veri setlerinin yanı sıra, farklı sektörlerden farklı API sağlayıcı paydaşların servislerini de kullanarak uçtan uca seyahat sürecinde yenilikçi uygulamalar geliştireceklerdir.

 

Uçakla seyahatin farklı aşamalarında aşılması gereken zorluklara yönelik geliştirilecek çözümlerle daha iyi, daha verimli, daha stressiz, daha mutlu ve daha dijital bir yolculuk deneyimi yaşatmak hedeflenmektedir.

Bunu yaparken Hackathon katılımcıları yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, sanal ve artırılmış gerçeklik, blockchain ve biyometri gibi yeni ve yükselen teknolojileri kullanacaklardır.

 

Hackathon’a Katılım

 

Geliştiriciler en az 2 en fazla 5 kişilik takımlar halinde hackathon’a katılabilecektir.

 

Hackathon’a katılmak isteyen takımlar 15/08/2018 – 14/09/2018 tarihleri arasında “hackathon.turkishairlines.com” web sitesinden erişebilecekleri formu doldurduktan sonra başvurularını tamamlayacaktır.

 

Reşit olmayan kişiler takımlarında 18 yaş üstü katılımcıların yer alması şartıyla Hackathon’a katılabilirler.

 

Her katılımcı, sadece bir takımda yer alabilir.

 

Hackathon’a başvuran katılımcılar, Türk Hava Yolları tarafından belirlenen şartlar ve koşulların tamamına uymayı kabul eder.

 

Katılımcılar başvuru formunda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmakla sorumludur. Yanlış veya eksik bilgi içeren başvurular geçersiz sayılacaktır, başvuru aşamasından sonra yanlış veya yanıltıcı bilgi tespit edilmesi durumunda takım yarışmadan diskalifiye olacaktır.

 

Başvurular Türk Hava Yolları ve İGA tarafından belirlenen kriterlere göre değerlendirilecektir.

 

Yapılan değerlendirme neticesinde katılımı uygun görülen katılımcılar Türk Hava Yolları tarafından e-posta ile davet edilecektir.

 

14/09/2018 tarihi gece yarısından sonra gönderilen başvurular dikkate alınmayacaktır. Türk Hava Yolları, başvuru süresinin sona ermesinden sonra alınan başvurulardan hiçbir şekilde sorumlu tutulmayacaktır.

 

 

 

Zaman ve Yer

 

Travel Hackathon 2018, 21 Eylül 2018'de saat 17:00'de başlayacak olup 23 Eylül saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

 

Hackathon, İstanbul Yeni Havalimanı'nda, Teknofest organizasyonu kapsamında düzenlenecektir.

 

Açık adres: Tayakadın Mah. Ulubatlı Hasan Cad. No. 255 34277 Arnavutköy/İstanbul

 

48 saat sürecek etkinlik kapsamında taslak program duyurulacaktır. Türk Hava Yollarıe İGA hackathon programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 

 

Hackathon sırasında katılımcılara yiyecek-içecek hizmeti organizasyon tarafından sağlanacaktır.

 

 

Teknoloji Desteği

 

Hackathon süresince kablosuz internet bağlantısı organizasyon tarafından sağlanacaktır.

 

Katılımcılar ihtiyaç duymaları halinde bilgisayar, uzatma kablosu, çoklu güç çıkışı gibi cihazları kendileri getireceklerdir.

 

Katılımcılar, Hackathon sırasında getirdikleri ve kendilerine ait olan kişisel eşya, cihaz ve malzemelerden kendileri sorumlu olacaklardır. Herhangi bir kayıp veya çalıntı durumunda sorumluluk katılımcıya aittir.

 

Organizasyon tarafından, Travel Hackathon 2018 sırasında katılımcılara bazı ekipmanlar verilebilir. Katılımcılar, verilen bu ekipmanların organizasyona ait olduğunu kabul eder.

 

Kaynaklar

 

Turkish Airlines Developer Portal’de bulunan servisler katılımcılar tarafından kullanılabilecektir.

 

Türk Hava Yolları bu servislere ek olarak hackathon’a özel farklı servisler veya veri setlerini katılımcılara sağlayabilir.

 

İGA kendi servislerini ve verilerini katılımcılarla paylaşacaktır.

 

Travel Hackathon 2018'de API Sağlayıcı olarak destek veren firmalar kendi servislerini katılımcılara sunabilirler.

 

Farklı teknoloji firmaları katılımcılara bulut vb. altyapı servisleri sağlayabilir.

 

Katılımcılar, projelerinin parçası olarak, açık kaynak lisansları veya benzerleri çerçevesinde içerikleri kullanabilirler. Açık kaynak içeriklerinin kullanımı ve açık kaynak lisanslama şartlarına uygunluk konusundaki sorumluluk, kullananların kendilerine aittir.

 

 

Proje Değerlendirme ve Final Sunumları

 

23 Eylül Pazar günü tüm takımlar mentorlere proje sunumu yapacaktır.

 

Türk Hava Yolları ve İGA tarafından belirlenen kriterlere göre seçilecek en iyi takımlar, final sunumlarını jüriye sunma hakkı kazanacaktır.

 

Finalde jüri, takımları aşağıdaki kriterlere göre değerlendirecektir.

 

 1. İş fikrinin yarattığı değer

 2. Uygulanabilirlik

 3. Yenilik

 4. Sürdürülebilirlik

 5. Teknoloji

 6. Kullanılabilirlik

 7. Kullanılan API’lar

 8. Takım

 9. Prototip

 10. Finansallar

 11. Sunum

 

Jüri tarafından yukarıdaki kritlerlere göre belirlenen en iyi 3 takıma ödülleri  verilecektir.

Katılımcılar, jürinin oluşumuna, karar sürecine veya jüri tarafından alınan karara itiraz etmeyeceklerini açıkça kabul ederler.

 

 

Ödüller

 

Travel Hackathon 2018 sonucunda birinci olan ekibin her üyesine, Türk Hava Yolları'nın uçtuğu noktalara tek seferlik Gidiş Dönüş Business Class Yurt Dışı Uçak Bileti; ve takıma nakit para ödülü verilecektir.

 

Travel Hackathon 2018 sonucunda ikinci olan ekibin her üyesine, Türk Hava Yolları'nın uçtuğu noktalara tek seferlik Gidiş Dönüş Ekonomi Sınıfı Yurt Dışı Uçak Bileti; ve takıma nakit para ödülü verilecektir.

Travel Hackathon 2018 sonucunda üçüncü olan ekibin her üyesine, Türk Hava Yolları'nın uçtuğu noktalara tek seferlik Gidiş Dönüş Ekonomi Sınıfı Avrupa Uçak Bileti; ve takıma nakit para ödülü verilecektir verilecektir.

Türk Hava Yolları ve İGA, ödüllerin değiştirilmesi hakkını saklı tutar.

 

Türk Hava Yolları ve İGA, tüm takımlara hackathon sonrasında projelerinde destek olma hakkını saklı tutar.

 

 

Veri gizliliği

 

Türk Hava Yolları ve İGA başvuru sürecinde katılımcılardan bir takım kişisel veriler alacaktır.

Her bir katılımcı, hackathon’a başvurmak için başvuru formunda istenen kişisel verileri sağlamayı açıkça kabul eder ve onaylar. Katılımcının kişisel verilerini paylaşmak istememesi durumunda, başvurusu tamamlanmayacaktır.

 

Türk Hava Yolları ve İGA katılımcıların başvuru formunda ilettiği bilgileri değerlendirme sürecinde belirlediği farklı firmalar ve kurumlar ile paylaşma hakkına sahiptir.

 

Her bir katılımcı, herhangi bir tazminat ödemesi söz konusu olmaksızın, Türk Hava Yolları’na ve İGA'ya, proje bilgilerini reklam, sunum ve basın toplantısı gibi iletişim konularında kullanabilmesi için yetki verir.

 

Her bir Katılımcı, Türk Hava Yolları’nın ve İGA'nın hackathon esnasında görüntüsünü (film veya dijital) almasına veya ve/veya ses kaydı veya video çekimi yapmasına ve bugüne kadar bilinen veya bilinmeyen her türlü ortamda, her türlü formatta ve her türlü yöntemle bu görüntüleri kopyalamasına, çoğaltmasına ve dağıtmasına müsaade eder ve yetki verir.

 

 

Fikri mülkiyet hakları

 

Hackathon esnasında katılımcılara sunulan tüm veriler Türk Hava Yolları’nın ve İGA'nın münhasır mülküdür.

 

Her türlü veri, fikri mülkiyet hakkına tabi olabilir. Katılımcılar, verileri, fikri mülkiyet haklarına göre ve uygun olarak kullanmaları konusunda zorunlu tutulurlar.

 

Her bir katılımcı, hackathon esnasında takım tarafından geliştirilen projenin orijinal olduğunu ve ekibin bizzat kendi yaratıcılığıyla oluşturulduğunu; projenin daha önceden herhangi bir üçüncü şahsa satılmadığını ve projenin herhangi bir üçüncü şahsın fikri mülkiyet hakkını ihlal etmediğini açıkça teyit eder. Her bir katılımcı, Türk Hava Yolları, İGA ve ortaklarını, bu konuda üçüncü şahıslar tarafından ileri sürülebilecek her türlü yükümlülük, zarar veya açılabilecek davalara karşı tamamen ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın tazmin ve telafi etmeyi taahhüt eder.

 

Katılımcılar, hackathon esnasında paylaştıkları tüm bilgilerin kamunun bilgisi dâhilinde olduğunu ve gizliliğe tabi olmadığını kabul eder.

 

 

Katılımcıların Taahhüt ve Yükümlülükleri

 

Hackathon’un her katılımcı için güzel bir ortamda keyifle tamamlanması istenmektedir. Katılımcılar genel ahlak kurallarına ve ilkelere uygun davranmayı taahhüt eder.

 

Katılımcılar hackathon süresince diğer takımları engelleyecek ve rahatsız edecek davranışların yasak olduğunu açıkça kabul eder.

 

Hackathon etkinliği boyunca katılımcıların alkollü içecek kullanması yasaktır.

 

Hackathon etkinliği boyunca katılımcıların kapalı alanlarda ve yasak olduğu belirtilen diğer alanlarda sigara içmesi yasaktır.

 

Türk Hava Yolları ve İGA, bu ilkelere uymayan takımları veya katılımcıları diskalifiye etme hakkını saklı tutar.

 

Her bir katılımcı, riski kendisine ait olmak suretiyle Hackathon’da yer alır. Hackathon süresince alanda katılımcıların başına gelebilecek kazalardan Türk Hava Yolları ve İGA sorumlu değildir. Bu konuda katılımcılar gerekli güvenlik tedbirlerini almayı ve ikazlara uymayı taahhüt eder.

 

Katılımcı hackathon alanında yetkisi olmayan yerlere girmemeyi taahhüt eder. Bu konuda Türk Hava Yolları ve İGA tarafından verilen talimatlara uymayı kabul eder.

 

Katılımcı Hackathon süresince alanda bulunan cihazlara ve malzemelere vereceği tüm zararldan sorumlu tutulur ve gerekli tazminatı ödemeyi kabul eder.

 

 

Türk Hava Yolları ve İGA'nın Yükümlülüğünün Sınırlandırılması

 

Türk Hava Yolları ve İGA mücbir sebebin ortaya  çıkması  halinde, etkinliği değiştirme, kısıtlama veya iptal etme hakkına sahiptir.

 

Türk Hava Yolları ve İGA etkinliğin süresini uzatma/kısaltma ve belirlenen tarihi erteleme hakkını saklı tutar.

 

Türk Hava Yolları ve İGA Hackathon’un teknik veya idari işleyişini etkileyebilecek bir problemin ortaya çıkması durumunda Hackathon’u durdurma hakkını saklı tutar.

 

Türk Hava Yolları ve İGA networkün sistem kapanmalarına neden olabilecek veya bağlantıyı imkânsız kılan teknik güçlüklere maruz kalabileceği konusunda katılımcıları bilgilendirmektedir. Bu sebeple yaşanan aksaklıklardan Türk Hava Yolları ve İGA sorumlu değildir.

 • Türk Hava Yolları Twitter
 • Türk Hava Yolları Facebook
 • Türk Hava Yolları Instagram

Turkish Airlines Copyright © 1996 - 2018

636621524287764399YM.png
636627496272723867FR.png
iga.png